AL Farmers Federation announces endorsements

AL Farmers Federation announces endorsements

MONTGOMERY, Ala. – FarmPAC, the political arm of the powerful Alabama Farmers Federation, has announced its endorsements for the 2018 primary elections.

Gov. Kay Ivey, Lt. Gov. candidate Will Ainsworth, and Agriculture Commissioner candidate Rick Pate are some of the recipients of the coveted endorsements for statewide office.

The Federation’s endorsement of U.S. Rep. Martha Roby, while not a surprise given her strong support for agriculture, is a boost to her campaign amid primary opposition in Alabama’s 2nd District.

Federation President Jimmy Parnell said the endorsements came after a day full or meetings with county leaders from around the state. Candidates are invited to address a meeting of FarmPAC trustees and answer questions on issues ranging from taxes and regulation to judicial philosophy and traditional values.

“This meeting is one of the most important we hold,” Parnell said. “I’ve been told by candidates the auditorium where FarmPAC meets is one of the most intimidating rooms in Alabama — not because of our leaders’ attitudes, but because they represent some of the most influential and active people in the state.”

The Alabama Farmers Federation’s endorsement has long been one of the most sought-after among Alabama office seekers. It comes not only with the blessing and potential funding of the one of the state’s most influential groups, but also the help of its extensive member network across all of Alabama’s 67 counties.

Candidates receiving FarmPAC endorsements are:

State Constitutional Office

  • Governor — Kay Ivey (R)
  • Lieutenant Governor — Will Ainsworth (R)
  • Attorney General — Alice Martin (R)
  • Commissioner of Agriculture and Industries — Rick Pate (R)
  • Secretary of State — John Merrill (R)
  • State Treasurer — John McMillan (R)
  • State Auditor — Jim Zeigler (R)

State Judicial Office

  • Supreme Court, Chief Justice — Lyn Stuart (R)
  • Supreme Court, Place 1 — Brad Mendheim (R)
  • Supreme Court, Place 2 — Tommy Bryan (R)
  • Supreme Court, Place 3 — Will Sellers (R)
  • Supreme Court, Place 4 — Jay Mitchell (R)
  • Court of Civil Appeals, Place 1 — Christy Edwards (R)
  • Court of Civil Appeals, Place 2 — Terri Thomas (R)
  • Court of Civil Appeals, Place 3 — Terry Moore (R)
  • Court of Criminal Appeals, Place 1 — Richard Minor (R)
  • Court of Criminal Appeals, Place 2 — Chris McCool (R)
  • Court of Criminal Appeals, Place 3 — Bill Cole (R)

Public Service Commission

  • Public Service Commission, Place 1 — Jeremy Oden (R)
  • Public Service Commission, Place 2 — Chris “Chip” Beeker Jr. (R)

United States Congress

  • U.S. House of Representatives, District 1 — Bradley Byrne (R)
  • U.S. House of Representatives, District 2 — Martha Roby (R)
  • U.S. House of Representatives, District 3 — Mike Rogers (R)
  • U.S. House of Representatives, District 4 — Robert Aderholt (R)
  • U.S. House of Representatives, District 5 — Mo Brooks (R)
  • U.S. House of Representatives, District 6 — Gary Palmer (R)
  • U.S.House of Representatives, District 7 — Terri Sewell (D)

Federation leaders said would announce legislative and state school board candidates at a later date.