Alabama House releases committee assignments

Alabama House releases committee assignments

MONTGOMERY, Ala. – The Alabama House of Representatives has released standing committee assignments for the 2019 Regular Session.

House Speaker Mac McCutcheon (R – Monrovia) said representatives were given assignments that meet their interests and skillsets.

“Most of the hard, complex, and important work of vetting and amending the measures that come before the House is completed in the trenches of the body’s standing committees,” McCutcheon said.

“Each of our House members, Republican and Democrat alike, have unique insights, experience, and areas of expertise, and we worked hard to assign members to the committees that can best utilize their talents. I am confident that the members of our committees and the legislators who chair them will be prepared to go to work and carry out their duties when the Legislature convenes for the 2019 regular session on March 5.”

Assignments are as follows:

 

Rules

Chair: Rep. Mike Jones

Vice Chair: Rep. Paul Lee

Ranking Member: Rep. Barbara Boyd

Rep. David Faulkner

Rep. Victor Gaston

Rep. Ralph Howard

Rep. Ron Johnson

Rep. Nathaniel Ledbetter

Rep. Jimmy Martin

Rep. Steve McMillan

Rep. David Standridge

Rep. Pebblin Warren

Rep. Randy Wood

 

Ways and Means Education

Chair: Rep. Bill Poole

Vice Chair: Danny Garrett

Ranking Member: Rep. Rod Scott

Rep. Alan Baker

Rep. Prince Chestnut

Rep. Terri Collins

Rep. Barbara Drummond

Rep. Corley Ellis

Rep. David Faulkner

Rep. Dexter Grimsely

Rep. Jamie Kile

Rep. Nathaniel Ledbetter

Rep. Joe Lovvonrn

Rep. Steve McMillan

Rep. Debbie Wood

 

 

Ways and Means General Fund

Chair: Rep. Steve Clouse

Vice Chair: Rep. Kyle South

Ranking Member: Rep. Laura Hall

Rep. Napoleon Bracy

Rep. K.L Brown

Rep. Jim Carns

Rep. Victor Gaston

Rep. Lynn Greer

Rep. Kelvin Lawrence

Rep. Paul Lee

Rep. Arthur Mooney

Rep. Rex Reynolds

Rep. Chris Sells

Rep. Peblin Warren

Rep. Rich Wingo

 

 

Judiciary 

Chair: Rep. Jim Hill

Vice Chair: Rep. Tim Wadsworth

Ranking Member: Rep. Thad McClammy

Rep. Wes Allen

Rep. Mike Ball

Rep. Prince Chestnut

Rep. Merika Coleman

Rep. Dickie Drake

Rep. Chris England

Rep. Allen Farley

Rep. David Faulkner

Rep. Matt Fridy

Rep. Mike Holmes

Rep. Phillip Pettus

Rep. Matt Simpson

 

 

Economic Development and Tourism

Chair: Rep. Becky Nordgren

Vice Chair: Rep. Ron Johnson

Ranking Member: Rep. Berry Forte

Rep. Chip Brown

Rep. Corey Harbison

Rep. Rolanda Hollis

Rep. Gil Isbell

Rep. Neil Rafferty

Rep. Rep. Ginny Shaver

Rep. Andy Whitt

Rep. Rep. Ritchie Whorton

Rep. Randy Wood

 

Education Policy

Chair: Rep. Terri Collins

Vice Chair: Rep. Danny Garrett

Ranking Member: Rep. Rodd Scott

Rep. Anthony Daniels

Rep. Will Dismukes

Rep. Barbara Drummond

Rep. Brett Easterbrook

Rep. Tracey Estes

Rep. Bob Fincher

Rep. Tashina Morris

Rep. Kerry Rich

Rep. Proncey Robertson

Rep. Shane Stringer

 

Transportatoin, Utilities and Infrastructure

Chair: Rep. Lynn Greer

Vice Chair: Rep. Joe Faust

Ranking Member: Rep. A.J. McCampbell

Rep. Napoleon Bracy

Rep. Danny Crawford

Rep. Victor Gaston

Rep. Rolanda Hollis

Rep. Gil isbell

Rep. Wes Kitchens

Rep. Parker Moore

Rep. Neil Rafferty

Rep. Randall Shedd

Rep. Margie Wilcox

 

 

Boards, Agencies and Commissions

Chair: Rep. Howard Sanderford

Vice Chair: Rep. Mike Holmes

Ranking Member: Rep. John Rogers

Rep. Napoleon Bracy

Rep. Steve Hurst

Rep. Parker Moore

Rep, Proncey Robertson

Rep. Jeff Sorrells

Rep. Scott Stadthagen

 

County and Municipal Government

Chair: Rep. Reed Ingram

Vice Chair: Rep. Margie Wilcox

Ranking Member: Rep. Barbara Boyd

Rep. Chris Blackshear

Rep. Steve Hurst

Rep. Sam Jones

Rep. Steve McMillian

Rep. David Wheeler

Rep. Debbie Wood

 

 

Ethics and Campaign Finance

Chair: Rep. Mike Ball

Vice Chair: Rep. Rich Wingo

Ranking Member: Rep. Thomas Jackson

Rep. Allan Farley

Rep. Berry Forte

Rep. Kirk Hatcher

Rep. Demitri Polizos

Rep. Matt Simpson

Rep. Andrew Sorrell

Rep. Ritchie Whorton

 

 

Children and Senior Advocacy

Chair: Rep. K.L. Brown

Vice Chair: Rep. Randall Shedd

Ranking Member: Rep. Barbara Boyd

Rep. Jim Carns

Rep. Barbara Drummond

Rep. Tracey Estes

Rep. Tommy Hanes

Rep. Mary Moore

Rep. Ginny Shaver

Rep. Tim Wadsworth

 

 

Military and Veterans’ Affairs

Chair: Rep. Dickie Drake

Vice Chair: Rep. Connie Rowe

Ranking Member: Rep. Thad McClammy

Rep. Steve Clouse

Rep. Ralph Howard

Rep. Sam Jones

Rep. Phillip Petus

Rep. Allen Treadaway

Rep. Randy Wood

 

Insurance

Chair: Rep. Kerry Rich-

Vice Chair: Rep. Corley Ellis

Ranking Member: Rep. Chris England

Rep. Chris Brown

Rep. Louise Alexander

Rep. Chip Brown

Rep. Anthony Daniels

Rep. Brett Easterbrook

Rep. David Faulkner

Rep. Jamie Kiel

Rep. Jimmy Martin

Rep. Kyle South

Rep. David Wheeler

 

Health

Chair: Rep. April Weaver

Vice Chair: Rep. Ron Johnson

Ranking Member: Rep. Laura Hall

Rep. Matt Fridy

Rep. Jeremy Gray

Rep. Paul Lee

Rep. Craig Lipscomb

Rep. Joe Lovvorn

Rep. Rhett Marques

Rep. Arnold Mooney

Rep. Becky Nordgren

Rep. Ed Oliver

Rep. Neil Rafferty

Rep. Chris Sells

Rep. Pebblin Warren

 

 

Agriculture and Forestry

Chair: Rep. Danny Crawford

Vice Chair: Rep. Steve Hurst

Ranking Member: Thomas Jackson

Rep. Will Dismukes

Rep. Joe Faust

Rep. Bob Fincher

Rep. Dexter Grimsley

Rep. Tommy Hanes

Rep. Ralph Howard

Rep. Reed Ingram

Rep. A.J. McCampbell

Rep. Ed Oliver

Rep. Ginney Shaver

Rep. Jeff Sorrells

Rep. Rodney Sullivan

 

 

State Government

Chair: Rep. Chris Pringle

Vice Chair: Rep. Chris Sells

Ranking Member: Rep. John Rogers

Rep. Mike Ball

Rep. Barbara Body

Rep. Brett Easterbrook

Rep. Rolanda Hollis

Rep. Jamie Keil

Rep. Lawrence Kelvin

Rep. Connie Rowe

Rep. Harry Shiver

Rep. April Weaver

 

Commerce and Small Business

Chair: Rep. Jim Carns

Vice Chair: Rep. Dimitir Polizos

Ranking Member: Rep. Berry Forte

Rep. Louise Alexander

Rep. Jeremy Gray

Rep. Gill Isbell

Rep. Nathaniel Ledbetter

Rep. Rhett Marques

Rep. Matt Simpon

Rep. David Wheeler

Rep. Andy Whitt

Rep. Ritchie Whorton

 

Local Legislation

Chair: Rep. Alan Baker

VIce Chair: Rep. Richie Whorton

Ranking Member: Rep. Thomas Jackson

Rep. Louise Alexander

Rep. Will Dismukes

Rep. Bob Fincher

Rep. Dexter Grimsely

Rep. Ralph Howard

Rep. Craig Lipscomb

Rep. Rep. Randall Shedd

Rep. Harry Shiver

Rep. Scott Stadthagen

Rep. David Standridge

Rep. Tim Wadsworth

Rep. David Wheeler

 

 

Internal Affairs Commission

Chair: Rep. Randy Wood

Vice Chair: Rep. Nathaniel Ledbetter

Ranking Member: Rep. Laura Hall

Rep. Chris Blacksear

Rep. Anthony Daniels

Rep. Steve McMillian

Rep. Chris Pringle

Rep. Connie Rowe

Rep. Hoard Sanderford

Rep. Pebblin Warren

Rep. April Weaver

 

Technology and Research

Chair: Rep. Joe Lovvorn

Vice Chair: Rep. Corey Harbison

Ranking Member: Rep. Laura Hall

Rep. Alan Baker

Rep. Craig Lipscomb

Rep. Steve McMillan

Rep. Mary Moore

Rep. Howard Sanderford

Rep. Rod Scott

Rep. Andrew Sorrell

 

Urban and Rural Development

Chair: Rep. Randall Shedd

Vice Chair: Rep. David Standridge

Ranking Member: Rep. Prince Chestnut

Rep. Wes Allen

Rep. Chris Blackshear

Rep. Chip Brown

Rep. Sam Jones

Rep. TaShina Morris

Rep. Shane Stringer

Rep. Margie Wilcox

Rep. Debbie Wood

 

Constitutions, Campaigns and Elections

Chair: Rep. Matt Fridy

Vice Chair: Rep. Bob Fincher

Ranking Member: Juandalynn Givan

Rep. Wes Allen

Rep. Adline Clarke

Rep. Corey Harbison

Rep. Kirk Hatcher

Rep. Arnold Mooney

Rep. Dimitri Polizos

Rep. Chris Pringle

Rep. Howard Sanderford

 

 

Fiscal Responsibility

Chair: Rep. Chris Sells

Vice Chair: Rep. Mike Holmes

Ranking Member: Rep. Rod Scott

Rep. Lousie Alexander

Rep. Corley Ellis

Rep. Danny Garrett

Rep. Juandalynn Givan

Rep. Rhett Marques

Rep. Parker Moore

Rep. Ed Oliver

Rep. Rodney Sullivan

 

 

Financial Services

Chair: Rep. Chris Blackshear

Vice Chair: Rep. Jimmy Martin

Ranking Member: Rep. John Rogers

Rep. Reed Ingram

Rep. Kelvin Lawrence

Rep. Thad McClammy

Rep. Andrew Sorrell

Rep. Jeff Sorrells

Rep. Kyle South

Rep. David Standridge

Rep. Andy Whitt

Rep. Rich Wingo

 

 

Public Safety and Homeland Security

Chair: Rep. Allen Treadaway

Vice Chair: Rep. Allen Farley

Ranking Member: Rep. Thomas Jackson

Rep. Dickie Drake

Rep. Chris England

Rep. Tracey Estes

Rep. Jeremy Gray

Rep. Tommy Hanes

Rep. TaShina Morris

Rep. Phillip Pettus

Rep. Rex Reynolds

Rep. Pronsey Robertson

Rep. Harry Shiver

Rep. Shane Stringer