List of Qualified Candidates for Statewide & Congressional Races

List of Qualified Candidates for Statewide & Congressional Races

Governor – Republican 

Kay Ivey (I), Bill Hightower, Tommy Battle, Michael McCallister, Scott Dawson, Slade Blackwell

Governor – Democrat 

Sue Bell Cobb, James Fields, Walt Maddox, Anthony White, Chris Countryman, Doug Smith.

Lt. Governor – Republican 

Twinkle Cavanaugh, Rusty Glover, Will Ainsworth,

Lt. Governor – Democrat

Will Boyd

Attorney General – Republican 

Steve Marshall (I), Chess Bedsole, Alice Martin, Troy King

Attorney General – Democrat

Chris Christie, Joseph Siegelman

Secretary of State – Republican

John Merrill (I), Michael Johnson

Secretary of State – Democrat 

Heather Milam, Lula Albert

Treasurer – Republican 

David Black, John McMillan, Stephen Evans

Auditor – Republican 

Jim Zeigler(I), Elliott Lipinsky, Stan Cooke,

Auditor – Democrat 

Miranda Joseph

Agriculture Commissioner – Republican 

Gerald Dial, Rick Pate, Cecil Murphy, Tracy “T.O.” Crane

Supreme Court Chief Justice – Republican 

Lyn Stuart (I), Tom Parker

Supreme Court Chief Justice – Democrat 

Bob Vance

Supreme Court Place 1 – Republican

Brad Mendheim(I), Sarah Stewart, Debra Jones

Supreme Court Place 2 – Republican

Tommy Bryan

Supreme Court Place 3 – Republican

Will Sellers

Supreme Court Place 4 – Republican 

Jay Mitchell, John Bahakel

Supreme Court Place 4 – Democrat 

Donna Smalley

Court of Civil Appeals Place 1 – Republican

Michelle Thomason, Pat Thetford, Christy Edwards

Court of Civil Appeals Place 2 – Republican 

Terri Thomas (I), Chad Hanson

Court of Civil Appeals Place 3 – Republican 

Terry Moore

Court of Criminal Appeals Place 1 – Republican 

Richard Minor, Riggs Walker

Court of Criminal Appeals Place 2 – Republican 

Liles Burke(I), Chris McCool, Rich Anderson, Dennis O’Dell

Court of Criminal Appeals Place 3 – Republican 

Bill Cole, Donna Beaulieu

State Board of Education Place 2 – Republican 

Melanie Hill, Tracie WestJohn Taylor, Sybil Little

State Board of Education Place 2 – Democrat

Adam Jortner

State Board of Education Place 4 – Republican 

Don Wallace

State Board of Education Place  4 – Democrat 

Yvette Richardson (I)

State Board of Education Place 6 – Republican 

Cynthia McCarty(I)

State Board of Education Place 8 – Republican 

Rich McAdams, Wayne Reynolds, Jessica Parker

Public Service Commission Place 1 – Republican 

Jeremy Oden(I), Jim Bonner

Public Service Commission Place 1 – Democrat 

Cara McClure

Public Service Commission Place 2 – Republican 

Chip Beeker(I), Robin Litaker

Public Service Commission Place 2 – Democrat

Kari Powell

U.S. House of Representatives  

AL-1 – Republican 

Bradley Byrne(I)

AL-2 – Democrat 

Robert Kennedy, Lizzetta McConnell

AL-2 – Republican 

Martha Roby(I), Barry Moore, Rich Hobson, Tommy Amason, Bobby Bright

AL-2 – Democrat 

Tabitha Isner, Audri Scott Williams

AL-3 Republican 

Mike Rogers(I)

AL-3 – Democrat

Mallory Hagan, Adia Winfrey

AL-4 – Republican 

Robert Aderholt (I), Anthony Blackmon

AL-4 – Democrat

Lee Auman, Rick Neighbors

AL-5 – Republican

Mo Brooks(I), Clayton Hinchman

AL-5 – Democrat

Peter Joffrion

AL- 6 – Republican 

Gary Palmer (I)

AL-6 – Democrat 

Danner Kline

AL-7 – Democrat 

Terri Sewell (I)